Засідання Міжвідомчої комісії по узгодженню режимів роботи дніпровських водосховищ на травень місяць

Під головуванням першого заступника голови Держводагентства Олексія Кузьменкова 29 квітня 2021 року в онлайн режимі відбулось засідання Міжвідомчої комісії по узгодженню режимів роботи дніпровських водосховищ.

За прогнозом Укргідрометцентру, водність Дніпра біля Києва у травні очікується в середньому 2065 м3/с, або 61,1% від норми (норма травня – 3379 м3/с).

В.о. заступника начальника Офісу Михайло Пустовіт доповів інформацію Міжрегіонального офісу захисних масивів дніпровських водосховищ про якісний стан води у водосховищах Дніпровського каскаду.

За результатами проведених досліджень — гідрохімічний стан води протягом квітня знаходився на задовільному рівні з сезонними природними змінними значеннями, характерними для якісного стану вод весняного паводкового періоду.

Основними факторами, які могли впливати на такі зміни можуть бути:

— процеси водопілля з потраплянням до водних об’єктів талих вод з прилеглих територій (сільгоспугіддя, населені пункти, заболочені території ділянок водозбору та інш.);

— незначні зміни температурного режиму повітря та води протягом місяця у порівнянні з березнем;

— прохолодна, похмура, мало сонячна погода протягом всього місяця.

Така ситуація характерна для весняного періоду та проходження водопілля, коли на стан та інтенсивність гідрохімічних процесів у водних об’єктах здійснюють вплив вищезазначені чинники. Протягом місяця природні зміни в якісному стані вод фіксувалися у річках північної частини – Десні, Прип’яті та Київському, Канівського і Кременчуцькому водосховищах. Тут, як наслідок паводкових процесів спостерігалися підвищена кольоровість, каламутність, органічне забруднення води, вміст у ній  заліза, амонію та фосфатів.

Значення вмісту розчиненого у воді кисню протягом цьогорічного квітня, як і у минулорічному періоді мали задовільні межі, без пікових, критичних значень і майже не відрізнялися від минуломісячних значень  та в середньому складали:

— від 7,1 до 13,1 мгО2/дм3 у верхніх водосховищах та їх притоках;

— від 9,4 до 13,8 мгО2/дм3 у середніх водосховищах та їх притоках;

— від 9,2 до 10,8 мгО2/дм3 у нижніх водосховищах та гирловій частині Дніпра.

Загалом, якість води Дніпровського каскаду протягом квітня 2021 року відповідала характерним середнім за останні роки значенням якісних показників вод.

Враховуючи гідрометеорологічну та водогосподарську обстановку у басейні Дніпра, гідрологічний прогноз на травень, з метою забезпечення питного водопостачання населення, підтримання екологічно-безпечного стану дніпровських водосховищ, Міжвідомча комісія пропонує встановити наступний режим роботи каскаду дніпровських водосховищ у травні:

-по Київському водосховищу: ГЕС працює в режимі поступового наповнення. Станом на 1 червня середньодобовий рівень води у водосховищі (водпост Толокунь) має бути в межах 102,90-103,00 м БС.

-по Канівському водосховищу: ГЕС працює на притокових витратах. Середньодобовий рівень у верхньому б’єфі водосховища протягом травня має бути в межах 91,10-91,45  м БС.

-по Кременчуцькому водосховищу: ГЕС працює у режимі поступового наповнення. Станом на 1 червня рівень води у водосховищі має бути в межах 80,90-81,00 м БС.

-по Кам’янському водосховищу: ГЕС працює в режимі поступового наповнення із забезпеченням постійних попусків у нижній б’єф не менше ніж 400 м3/с, відповідно до екологічних умов м. Дніпро. Коливання рівня води у верхньому б’єфі (біля греблі) витримується в межах 63,8-64,0 м БС.

-по Дніпровському водосховищу: ГЕС працює на притокових витратах. За умовами навігації забезпечується гранично допустимий рівень спрацювання верхнього б’єфу (біля греблі) 51,1 м БС під час проходження великогабаритних суден на лімітуючих ділянках.

-по Каховському водосховищу: ГЕС працює на притокових витратах. Станом на 1 червня рівень у водосховищі має бути в межах 15,85-15,95м БС.