Проект ЄС «Водна ініціатива плюс Європейського Союзу для країн Східного партнерства (EUWI +)

В рамках запланованої роботи за проектом ЄС «Водна ініціатива плюс Європейського Союзу для країн Східного партнерства (EUWI +), який має на меті підтримку сусідніх країн у підвищенні якості водних ресурсів та управління річковими басейнами згідно принципів Водної Рамкової Директиви (ВРД) у Міжрегіональному офісі захисних масивів дніпровських водосховищ (далі-МОЗМ дніпровських водосховищ) продовжуються роботи з ремонту і реконструкції басейнової лабораторії моніторингу вод.

Протягом 2018-2019 років в рамках зазначеного проекту відбулися шість робочих зустрічей фахівців МОЗМ дніпровських водосховищ з представниками проекту та експертами ЄС, у тому числі чотири зустрічі в у м.Вишгороді.

В раках проекту до лабораторії має бути поставлено наступне обладнання:

1.Газовий хроматограф-масспектрометр (GC-MS / MS)

2.Подвійна система атомно-абсорбційного спектрометра (AAS)

3.Аналізатор ртутних сполук (AFS)

  1. Ротаційний випарник (випарник з гнучкою пробкою)
  2. Мінералізатор проб (система мікрохвильової обробки)

6.Лабораторна посудомийна машина (мийка лабораторного скла)

7.Система очистки води

Вищезазначеним обладнанням, при введенні його в експлуатацію  лабораторією, на виконання Постанови КМУ від 19.09.2018 № 758 «Про затвердження Порядку здійснення державного моніторингу вод» та наказу Мінприроди від 06.02.2018р. № 45 «Про затвердження Переліку пріоритетних забруднюючих речовин для визначення хімічного стану масивів поверхневих і підземних вод та екологічного потенціалу штучного або істотно зміненого масиву поверхневих вод» мають визначатися 35 показників із загального списку 45 пріоритетних речовин. Для решти 10 показників має бути в подальшому встановлена та запущена в роботу рідинна хроматографія.

План реконструкції та перебудови приміщень, інфраструктури та інженерних комунікацій  лабораторії базується на розділі 6.3 ISO/IEC 17025:2017 «Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних лабораторій», де зазначено, що приміщення лабораторій не повинні негативно впливати на результати чи погіршувати якість будь-яких вимірювань. Ось чому нами було передбачено необхідне індивідуальне планування окремих лабораторних приміщень, беручи до уваги прилади, які там будуть розташовані, та аналітичні методи дослідження, які там будуть проводитися.

Запропонований експертами ЄС дизайн і інфраструктура та проведений ремонт і реконструкція приміщень та інженерних комунікацій лабораторії забезпечують стабільність температурного режиму в приміщеннях, відсутність шуму та вібрації, постачання електроживлення у тому числі і в аварійному режимі електросистеми, захист від сонця (штори / жалюзі), для захисту від температури та випромінювання – ззовні будівлі, окремі витяжки в кімнатах підготовки проб, особливі витяжні вентиляційні системи для кімнат з приладами високої температури над окремими приладами (GC, AAS, тощо).

Відремонтовані кімнати в ідеалі не вищі 2,5 – 2,8 м для уникнення великого об’єму повітря для стабільного кондиціонування і обігріву вентиляційними системами, стіни і підлога обладнані керамічною плиткою, стеля пофарбована пилонепроникною фарбою, щільні вікна, тощо…

При виготовленні проектної документації, а також при здійсненні монтажних, будівних і ремонтних робіт в лабораторії враховано вимоги чинних нормативно-законодавчих документів, які застосовуються до експлуатації хімічних лабораторій, а саме — реконструкція та ремонт приміщень лабораторії, а також монтажні роботи здійснені відповідно до затвердженої проектної документації, державних стандартів, норм і правил у порядку, визначеному Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» .

Протягом 2019 року продовжувалися роботи з монтажу вентиляційних систем та електрифікації приміщень лабораторії, а також перебудові інженерних комунікацій та ремонту приміщень лабораторії.

На даний час виконано  та знаходяться в процесі завершення роботи:

— здійснена реконструкція, перебудова приміщень та інженерних комунікацій, а також системи електроживлення лабораторії;

— всі блоки приточно-витяжних вентиляційних систем повністю змонтовані, підключені до електроживлення та проведені пуско-налаштувальні роботи за проектом;

— придбано відповідне обладнання для зберігання та роботи з пробами води (холодильники, морозильні камери, мікрохвильові печі);

— укладено відповідні угоди з організаціями щодо закупівлі та монтажу елементів газового обладнання та устаткування у відповідності з проектом;

— укладено угоду на виготовлення та монтаж лабораторних меблів  для забезпечення регламентів виконання вимірювальних робіт;

— в процесі підготовки знаходяться угоди на придбання офісних меблів та іншого додаткового вимірювального і випробувального лабораторного обладнання для забезпечення регламентів виконання вимірювальних робіт.

В подальшому мають бути проведені наступні роботи:

-побудова та монтаж газових магістралей та газорозподільних мереж (у розрізі проекту);

— монтаж єдиної системи водопроводу і каналізації з встановленням електронагрівачів води;

— встановлення у відповідних приміщеннях на віконні блоки жалюзів для регулювання зовнішнього освітлення у відповідності з регламентом роботи приладів;

-встановлення протипожежної та охоронної сигналізації з підключенням на пульт ДСО;

— пуско-налаштувальні роботи всіх систем інфраструктури лабораторії.

Введення в дію на кінцевому етапі реконструкції та експлуатація устаткування інфраструктури лабораторії будуть проведені відповідно до вимог Порядку проведення огляду, випробування та експертного обстеження (технічного діагностування) машин, механізмів, устатковання підвищеної небезпеки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 травня 2004 року № 687.

МОЗМ дніпровських водосховищ підготовлено та подано на розгляд Держводагентства проект штатного розпису лабораторії на 2019 рік.

Проект розроблено відповідно до розділу 4 ДСТУ ISO/IEC 17025:2017 «Загальні вимоги до компетентності випробувальних та калібрувальних лабораторій»  на виконання вимог Постанови КМУ від 19.09.2018 № 758 «Про затвердження Порядку здійснення державного моніторингу вод», наказу Мінприроди  від 06.02.2018 № 45 «Про затвердження переліку пріоритетних забруднюючих речовин».

На даний час, спільно з європейськими експертами лабораторією розпочато підготовку документів для створення Менеджменту з якості вимірювань  та підготовку нормативно-технічної документації лабораторії з відбору, реєстрації, приймання та зберігання проб.